צדק צדק תרדוף - עמיר שבתאי


צדק צדק תרדוף??? כנראה שלא תמיד.

קורין ביטון, רוכבת CBR600F3, תבעה למשפט אזרחי נהג רכב שפנה בפתאומיות מהנתיב השמאלי אל פניה ימינה, תוך שהוא "אוסף" אותה ואת האופנוע יחד אתו. גם האשמה הבלעדית לתאונה שהוטלה עליו על ידי המשטרה, ואף הגרסאות הסותרות שנתן במהלך המשפט, לא הרשימו את השופטת, שאפילו –שימו לב – ענתה במקומו לשאלות עורך הדין של קורין!!! הסיפור הלא יאומן של השופטת ריבה שרון שהחליטה לקחת את החוק לידיים, ולשרבב את דיעותיה האישיות אל תוך מהלך המשפט ופסק הדין. להלן הסיפור של מה שקרה באולם בית המשפט, ונשאר מחוץ לפרוטוקול.

עמיר שבתאי

רוכבת האופנוע קורין ביטון, תושבת חולון בת 28, סטודנטית ומשגרת טיסות באל על, רכבה ברחוב מפרץ שלמה בחולון בדרכה ללימודים באונ' ת"א. רחוב בעל שני נתיבים המתפצל לשלושה נתיבים. נהג הרכב, סולימנזדה שרון, נהג בנתיב השמאלי מבין שלושת הנתיבים, כשבשלב מסוים נזכר כנראה שהוא צריך לפנות ימינה בצומת, ופנה בחדות אל תוך שני הנתיבים שמימינו תוך שהוא חוסם את דרכה של קורין על האופנוע שרכבה בנתיב הימני. קורין והאופנוע פגעו בצידו הימני האחורי של הרכב, והן קורין והן האופנוע נפגעו. קורין איבדה את ההכרה לאחר הנפילה.

מה זה משנה משטרה?
המשטרה שהגיעה אל מקום האירוע, האשימה את הנהג באחריותו לתאונה. הממצאים ממקום התאונה, והמכה על דופן מכונית ההונדה של סולימנזדה לא הותירו ספק בידי השוטרים שהגיעו למקום בגין האחריות לתאונה, שהוטלה כאמור על נהג המכונית בלבד. ענף התנועה שבחן את המקרה, תבע בסדר דין פלילי את נהג הרכב בגין אחריותו לתאונה ביוני 2005, ולאחר מכן הורשע סולימנזדה על ידי כב' השופטת רות כצמן בבית המשפט לתעבורה בתל אביב. את קורין ביטון זיכתה המשטרה לחלוטין מכל אשמה, אפילו מ"רשלנות תורמת" כגון מהירות גבוהה מדי או עבירות אחרות שיכולות להוביל לתאונה או להחמיר תוצאותיה של תאונה.

אבל כל זה לא הרשים את השופטת ריבה שרון בבית המשפט השלום ראשון לציון, שניהלה את סדר הדין בתביעה האזרחית של קורים ביטון נגד סולימנזדה. הדברים הרשומים בהמשך אינם מופיעים – מטבע הדברים, בפרוטוקול היבש של המשפט, אלא הובאו לידיעתי על פי עדותה של קורין עצמה במשרדי המערכת.

בית המשפט לתעבורה החליט כאמור כי סולימנזדה אשם בתאונה ללא ספק. לא פחות משלוש גרסאות סותרות נתן סולימנזדה לגבי שאירע בזמן התאונה. אחת בתצהיר שניתן במטה המשטרה לאחר התאונה, ושתיים נוספות בזמן המשפט הפלילי. בבית הדין לתעבורה העיד סולימנזדה כי לא הביט במראות: "לא הסתכלתי לא במראה הפנימית ולא בימנית, לא זוכר אם הסתכלתי ימינה או לא". בתביעה האזרחית הוא נשמע אולי מבולבל לחלוטין, אך עם מסקנות הפוכות. מה שאומר עדות הפוכה לזו שנתן בבית המשפט לתעבורה: "הייתי בנתיב בצד ימין, לא הסתכלתי במראה, הסתכלתי במראה הימנית". גם גרסה סותרת נוספת של דברי הנתבע שהובאה אל מול עיני השופטת ריבה שרון, לא הצליחה לבלבל את השופטת עם עובדות. בתצהיר שמסר סולימנזדה במשטרה משתמע כי מכוניות שחנו בנתיב הימני, חנו עד לצומת. כך הוא ניסה להצדיק את פניתו ימינה מהנתיב השמאלי. בגרסה שמסר סולימנזדה בעדותו בתביעה האזרחית סיפר, כי המכוניות חנו עד לכ- 20 מטרים לפני הצומת. כאן הגדילה השופטת שרון לעשות, וענתה לעורך הדין של התובעת בעצמה, תוך שהיא מכתיבה לקצרנית את התשובה במקום שיענה סולימנזדה עצמו לעורך הדין של התובעת: "התצהיר הוא תצהיר שנכתב על ידי עורך דין ולא אני ניסחתי את צורת אמירת הדברים". לפני שהכתיבה את הדברים לקצרנית, עוד נזפה השופטת בעורך הדין ש"העז" ברוב חוצפתו להעלות את הנושא: "הנתבע הוא לא עורך דין, ויכול להיות שהוא התכוון לאותו הדבר אך בשפה לא מקצועית ולכן יש שלוש גרסאות". כבודה "שכחה" כי עורך דין הוא בא כח, וזה לא משנה כלל מי ניסח את הדברים, כל עוד סולימנזדה עצמו חתום על התצהיר.

בסופו של דבר כפתה השופטת פשרה על הצדדים, למורת רוחה של קורין ביטון, התובעת. מדוע הסכימה? "אחרי מה שקרה בבית המשפט, ראיתי שעם הלך רוח כזה מצד השופטת, אין לי שום סיכוי לנצח. גם היתה מעין רמיזה שלה שאני יכולה למשוך את המשפט עוד כמה חודשים, אולם זה רק יהיה לרעתי. בגלל אלה, הסכמתי בלית ברירה להסכם פשרה".


הלך רוח
השופטת ריבה שרון לא הסתפקה בהתעלמות כללית מכך שהמשטרה זיכתה אל קורין מכל אשמה, והאשימה את סולימנזדה באחריות לתאונה. היא גם לא הסתפקה בכך שנתנה תשובה לעורך הדין של התובעת במהלך המשפט במקום הנתבע. במהלך כל המשפט הצדיקה השופטת את מעשיו של סולימנזדה, גם אם הם בניגוד לחוק. אלא שקורין טרחה לזכור את מה שאמרה השופטת במהלך המשפט, ומיהרה לרשום את הדברים לעצמה וכך הם הועברו לידי. בהתייחס לעדותו (אחת מהגרסאות) של סולימנזדה כי לא הביט במראות לפני שפנה, אמרה השופטת שרון כי "לא רלוונטי אם הסתכל במראות. לא חייבים להסתכל במראות. אתה לא תמיד מאותת ומסתכל במראות, אלא פשוט פונה גם מבלי להסתכל (במראות ע"ש)". פנינה נוספת של השופטת שמצדיקה את כל מה שרע בעיני (ע"ש) וסביר מאד להניח שבעיני משטרת התנועה בנהיגה של מכוניות על הכביש הציבורי, לגיטימי לחלוטין בעיניה של השופטת שרון. תוך שהיא למעשה מצדיקה ללא כחל וסרק פיזור דעת שגורמת במקרים רבים לתאונה, אמרה שרון לעורך הדין של התובעת במסגרת החקירה הנגדית: נהג רכב לא תמיד מרוכז במה שנעשה בכביש", הצדיקה השופטת את סולימנזדה שהורשע בסדר דין פלילי כי נהג ללא זהירות. "לפעמים הוא מעביר תחנה ברדיו או מדבר בטלפון". להזכירכם, דיבור בטלפון הוא אחד הגורמים לתאונות שמשטרת ישראל עומדת חסרת אונים לגביו, אך בעיני השופטת שרון, הוא לגיטימי לאי תשומת לב לגבי מה שקורה בכביש.

דו ערכיות נותנת השופטת לעומת זאת לגבי רוכבי אופנוע. מדברי השופטת שרון משתמע, כי דין אחד הוא לנהג המכונית שיכול לנהוג בפיזור דעת תוך שהוא מתעסק בדברים אחרים ולא רק בנהיגה כנאמר למעלה, ודין אחר הוא לרוכב אופנוע: "רוכב אופנוע אין לו מה להסתכל על דברים אחרים, והוא חייב להיות מרוכז רק בכביש". כשנאמר לה כי ישנן דיבוריות המותקנות בקסדות וכזו היתה גם בקסדה של התובעת, כפסע היה בינה לבין להאשים את קורין ביטון בתאונה. להזכירכם, תאונה שהמשטרה מצאה כי אינה באשמתה. לאחר שנאמר לה כי בקסדה של ביטון מותקן רק מתקן האזנה של המשטרה בשל היותה מתנדבת במתנ"א, והקסדה שייכת למעשה למשטרה, הגיבה בביטול.

ההורים אשמים
אך בכך לא סיימה השופטת את צליפותיה ודו הערכיות שלה לגבי רוכבי אופנועים. "רוכבי אופנועים צריכים להודות בכלל על כך שהם מגיעים ליעדם בשלום" אמרה השופטת שרון. יש לה גם מה לומר לגבי ההורים: "צריך לקשור את הידיים של הורי רוכב אופנוע על כך שהם נותנים נותנים לו לרכב". לגבי בקשתה של התובעת לפוליגרף, החליטה השופטת להיות מומחית לדרכי הפעולה של פוליגרף, כמו גם שופטת האופי של התובעת מבלי להכיר אותה כלל. לגבי שני אלה פנתה השופטת לקורין ואמרה: "היית כל כך מפוחדת בזמן התאונה כי את רוכבת על אופנוע כל כך גדול, שאת יכולה לשכנע גם את הפוליגרף שאת דוברת אמת, אפילו אם זה לא כך". קורין סיפרה לי את המשפט האחרון בחיוך כמעט עצוב. אני? מפוחדת? הדבר היחיד שפחדתי עליו היה האופנוע שלי.

פסק דין
אין לי צל של ספק כי הסכם הפשרה שנכפה על ביטון קורין, רוכבת האופנוע התובעת, הושפע ישירות מהתבטאויותיה חסרות התקדים בחומרתן של השופטת כלפי רוכבי האופנועים והקטנועים. אין לי ספק כי אצל שופט או שופטת אחרים, ללא דעות קדומות כפי שהופגנו על ידי השופטת ריבה שרון, ובהתחשב בכך שהמשטרה זיכתה אותה מכל אשמה בעוד שנהג הרכב הואשם ולאחר מכן הורשע באחריותו לתאונה, היה מתקבל פסק דין אחר לחלוטין. קשה לי לקבל כי עדיין ישנם שופטים הפוסלים מראש אדם וחורצים את דינו בגלל כלי הרכב שהוא רוכב עליו, ממש כפי שקשה לקבל שאדם יקבל יחס פסול מראש בגלל צבע עורו.

תגובת דוברת מערכת בתי המשפט

מערכת בתי המשפט
לשכת הדוברת

ירושלים: ט"ז באב, התשס"ה


תאריך הפניה: ?????
הגורם הפונה: מגזין בייקס. שם הפונה: עמיר שבתאי-עורך
נושא: מגזין בייקס בתא 6889/04

תשובה:
· בתיק זה, טרם שמיעת העדויות, ניתנה הסכמת הנתבע לבדיקת פוליגרף. התובעת היא שסירבה לבדיקה זו.
· ההמלצה על סיום התיק בדרך של פשרה, באה לאחר שמיעת הראיות בתיק, לעניין האחריות והנזק, לרבות עדות התובעת, הנתבע והשמאי מטעם התובעת לעניין גובה הנזק. הסכמת הצדדים להצעת הפשרה נחתמה ע"י התובעת, עורך דינה, הנתבע ועורך דינו. פסק הדין ניתן לאחר חתימת הצדדים על הצעת הפשרה. בפסק הדין נענתה בקשה נוספת של התובעת, ונפסק שכר עדות שמאי שהופיע בדיון מטעמה.
· הרשעתו בדין של הנתבע בבית המשפט לתעבורה, חודש לאחר מתן פסד הדין בתיק זה אינה גורעת מסמכותו וחובתו של בית המשפט , בהליך אזרחי ( גם לו ניתן פסק הדין התעבורתי לפני האזרחי) להתחשב בעת הפיצוי הנפסק, ברשלנות התורמת של הנהג המעורב, ובמקרה הנדון, התובעת.
· הטענה כי לשופטת דעה קדומה באשר לרכב דו גלגלי, הנה טענת הבל שאינה ראויה כלל לתגובה.
· האמור בכתבה אינו משקף את העובדות לאשורן ואת התנהלות הדיון בבית המשפט.ב ב ר כ ה,


עו"ד, תמר פול-כהן
דוברת בתי המשפטשליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.לא יאומן20/11/2005 18:16:31
לא יאומן. לאט לאט נשברים פה שיאי אטימות נגד אופנוטעים. מה הפלא שכולם רוצים לפרוש מהאופנוע לאוטו.
2.לא יאומן?צריך לבדוק אם אין כאן שוחד20/11/2005 18:36:13
המקרה הזה מסריח אולי השופטת קיבלה "עידוד" מהנאשם
3.צביקרק בג"צ20/11/2005 20:51:33
אם היה לרוכבת "ביצים" עליה לרתום את הארגונים השונים שהנושא מעניין אותם ולהגיש תביעה נגד השופטת בבג"צ. כבר ראינו לאחרונה, כמה וכמה משופטי ישראל "נופלים" בפלילים !!!
4.א.פ.20/11/2005 22:45:40
בי פגע טנדר בשטח תוך שהוא יוצא במהירות מתוך מטע פרי ומה השופט שואל אותי " אתה בכלל מה היה לך לחפש שם? ושהנתבע אמר שהסעתי מהר השופט אמר לו" נו אתה לא יודע אופנוענים נוסעים מהר". ובסוף כפה פשרה
5.סיני20/11/2005 23:05:06
לא הייתה אפשרות מצידה לבקש מהשופטת שתפסול את עצמה?
6.רעל 21/11/2005 07:53:25
לא ייאמן שמערכת משפטית מתנהגת ככה צריך לפסול את השופטת ... יש לה דעות קדומות ובטוח שלא רק לגביי אופנועים ..אין ספק שחייבים להוציא אותה בכלל מהמערכת המשפטית
7.סיני23/11/2005 17:06:54
כנראה שהשופטת שייכת לפול-גז:-)
8.d600זונה, זונה, זונה28/02/2006 21:44:10
ועוד פעם- ריבה שרון זונה. בטח כשהיא הייתה צעירה אף אחד לא הסכים לקחת אותה סיבוב, אפילו לא איזה DT או איזה טוסטוס מסכן, והיום היא מחזירה לנו. ועוד דבר, אני מצטער אבל אני חייב- זונה בת זונה בת זונה בת זונה בת......
9.יעקובזונה בת-זונה12/05/2006 13:27:11
צריך לתלוש לה את הציצים
10.בת-ימי25/05/2006 20:53:38
זונה בת אלף זונה שרמוטה מזדינת בתחת. בטוח החלום שלך היה שיקחו אותך סיבוב על איזה FOX של פצריה ואף אחד לא שם עליך זין יא כלבה שרמוטה ועכשיו את מחזירה לנו יא בת זונה מזדינת.
11.עזוז13/06/2006 14:48:10
תת רמה של תגובות אח"כ אנחנו מתפלאים שמיחסים אלינו ככה ?
12.פלוני אלמוני04/08/2006 08:25:55
אם אכן ההיתבטויות של השופטת שרון היו כנאמר(אל נא נשכח כי נקדת המבט של התובעת היא של אופנוענית), אז ניתן לראות בברור כי ישנה דעה קדומה ולא מבוססת מצידה של השופטת עצמה.


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים