להדפיס ולשמור: סדר פעולות כשנתפסים ע"י ממל"ז

24/04/2006 13:47:49

משרד לעורכי דין שלח ללקוחותיו מכתב, בו הוא מפרט את סדר הפעולות שכדאי לעשות כשנתפסים על ידי מד מהירות לייזר (אקדח לייזר). להדפיס ולשמור בארנק!!!

בשנים האחרונות נחלקו דעותיהם של בתי המשפט השונים, באשר לאמינות אקדח הלייזר (להלן: "הממל"ז") בו עושה שימוש משטרת התנועה. מספר בתי משפט לתעבורה (במיוחד בפתח תקווה, רמלה ואשקלון) הביעו את עמדתם, לפיה לא הוכחה אמינות הממל"ז, וכתוצאה מכך זוכו מאשמתם נהגים, אשר נתפסו נוהגים במהירות מופרזת. מצד שני, בתי משפט אחרים (בעיקר בתי המשפט המחוזיים ובית המשפט העליון) גרסו כי הממל"ז הינו מכשיר אמין, אשר ניתן לבסס עליו הרשעת נאשמים בנהיגה במהירות מופרזת. 

לאחרונה, נדרש בית המשפט העליון להכריע בסוגיה זו, וביום 10.11.03 ניתן פסק הדין של כב' השופט אדמונד לוי, אשר גרס כי ניתן להשתמש בממל"ז ולהתבסס על אמינותו במגבלות שונות, אשר פורטו בפסק הדין. פסק דין זה זכה לפרסום רב בעיתונות, ומטרת חוות דעת זו להביא בפניכם הנחיה תמציתית במידה ותיקלעו לסיטואציה בה נעצרתם ע"י שוטר תנועה, והנכם מואשמים בנהיגה במהירות מופרזת, שנמדדה ע"י הממל"ז. 

לאחר שנעצרתם ע"י שוטר התנועה, מומלץ: 

לבקש מהשוטר שיאפשר לכם לראות את התוצאות המופיעות על גבי צג הממל"ז. על גבי הצג יופיעו הנתונים הבאים: א: מהירות הרכב שנמדדה ע"י הממל"ז. 
                                                                                                                                                       ב: המרחק בין הרכב לבין הממל"ז בעת המדידה. 

בית המשפט העליון קבע, כי בכל מדידה שמתבצעת על ידי הממל"ז יש להפחית 5 קמ"ש, ולכן אם צג הממל"ז מורה 116 קמ"ש, על השוטר לרשום דו"ח על 111 קמ"ש בלבד (בכביש בו המהירות המירבית המותרת היא 90 קמ"ש - ההבדל הוא קנס של 750 ש"ח לעומת קנס של 270 ש"ח). 

אם צג הממל"ז מורה כי מרחק המדידה עלה על 300 מטרים, עליכם לוודא כי בעת ביצוע המדידה, השתמש השוטר בחצובה ובעדשה מגדילה ומקרבת. במידה ולא נעשה שימוש בעזרים אלה, שוטר התנועה אינו רשאי לרשום לכם דו"ח ואם ירשום דו"ח – ניתן יהיה לבקש את פסילתו. 

בכל מקרה, גם אם השוטר פעל כדין (לפי סעיפים 4.2 ו4.3- לעיל), ניתן לבקש ממנו את דו"ח הבדיקה שהוא ערך לממל"ז באותו בוקר. דו"ח זה כולל מספר בדיקות שעל השוטר לבצע מידי יום לפני הפעלת הממל"ז (תצוגה, תיאום קרן הלייזר, כיול וכו') ולכן אם אין בידיו של השוטר דו"ח בדיקה חתום, ניתן לפסול את הדו"חות שהוא רושם. 

אם השוטר עמד בכל התנאים שהוצגו לעיל, מומלץ לבדוק את קו הראייה בין הממל"ז לבין מיקום רכבכם (בעת ביצוע המדידה). קו הראייה אמור להיות נקי מהפרעות, ולכן אם לא היה קשר עין בין הרכב לבין הממל"ז (עקב עיקול בדרך או כל סיבה אחרת), אזי המדידה בוצעה שלא כהלכה.
 
סעו בזהירות !


בברכה,

קנט את רכס, עו"ד 


בתגובה לידיעה, כותב הגולש mcmishehu בפורום אופנועים בתפוז את הדברים הבאים:

את מה שאני הולך לכתוב ביררתי באופן אישי מול מכר שהוא שוטר מתנ"א. אני מדגיש שמה שאני כותב נאמר לי בעל פה ולא כציטוט מתוך חוק או תקנה כלשהיא. אף על פי כן, אני חושב שכדאי לנו לדעת מס' דברים:

אם רוכב מקבל דו"ח על מהירות שנמדדה בממל"ז ראוי קודם כל לעיין באיך בוצעה הבדיקה. ההוראות החד משמעיות לשימוש בממל"ז קובעות שיש לכוון את הקרן לעבר משטח מתכתי יציב ובגלל זה השוטר יכוון את הממל"ז לעבר המספר של הרכב. באופנוע כידוע אין מספר מקדימה אבל כן יש שם סבך של גלגל, צינורות, חוטים פנס וכו' (ביחוד באופנועים הערומים). כל המשטח הזה הוא לא אחיד ונע כל הזמן. לכן בדיקה בממל"ז של אופנוע מלפנים היא לא אמינה ואפשר לערער עליה (לגבי אופנועים עם מסיכה גדולה ופיירינג - הוא לא היה סגור עלזה סופית. זו כבר סוגיה יותר משפטית מאשר טכנית, אבל גם כאן הוא התייחס בספקנות לאמינות הבדיקה). להזכירנו - רוב ביקות הממל"ז מתבצעות למול תנועה מתקרבת ולא מתרחקת, כדי שיהיה אפשר לעצור את הנהגים...
הדרך האמינה ביותר לבדוק אופנוע היא לחכות שהוא יעבור את השוטר ולכוון על המספר האחורי שלו. במכשיר שלא כולל מצלמה (רוב הממל"זים) זה מן הסתם לא יעיל כי כבר אין אפשרות לעצור את האופנוע ולהראות לו את תוצאת המכשיר. מה שכן משתדלים לעשות זה לבקש מניידת בהמשך הדרך לעצור אותו, אם יש ניידת כזו.

לגבי הכיול - כל ממל"ז חייב לעבור כיול לפני כל משמרת. כלומר, פעמיים ביום. משמרת בוקר מתחילה ב- 8:00 ומשמרת צהריים ב-14:00. כלומר, שני דו"חות כיול ביום. בפועל הכיולים כמעט ולא מתבצעים. איך בודקים את זה? כל כיול צריך להירשם ביומן יעודי ביחד עם כל הבדיקות שנעשו. היומן הנ"ל נמצא בתחנת המשטרה. ההמלצה היא מיד לאחר קבלת הדו"ח (לא לחכות שהשוטר יחזור ואולי ירשום כיול רטרואקטיבית) לסור לתחנת המשטרה ולבדוק אם בוצע הכיול.
נשאלת השאלה, מה ימנע משוטר למלא דו"ח כיול רטרואקטיבית, ולעשות "כאילו"? התשובה היא שכיול צריך להירשם עבור כל המשמרות של אותו יום, עם מספר המכשיר ושם השוטר (ניתן למצוא את שני הפרטים הללו בדו"ח שקיבלנו). כל הכיולים מסודרים כרונולוגית כך שאם אנו רואים בדו"ח "קפיצה" לתאריך או שעה קודמים ויש פגיעה בכרונולוגיה, הכיול לא נרשם כנדרש ואנו יכולים לטעון שלא בוצע כלל כיול. לכן חשוב להגיע לתחנה מיידית, רצוי לפני תום המשמרת של אותו שוטר.
הבעיה עם אסטרטגיה כזו היא שלאחר השעה 15:00 אין עם מי לדבר בתחנה בדרך כלל. אם קיבלנו דו"ח בשעות אחה"צ או בערב - לסור לתחנה מייד בבוקר למחרת. בכל מקרה, בדיקה של דו"חות הכיול חשובה גם אם עברו כמה ימים. מה יש להפסיד מזה (חוץ מקצת זמן)?

את דו"חות הכיול חייבים להראות לאזרח המבקש לראות אותם. אין לשוטר בתחנה סמכות לסרב להראות את דו"חות או יומן הכיול. סירוב כזה הוא מחשיד וישמש לטובתינו כראיה לנסיון להטות או לזייף ראיות לרעתינו. אם לא מראים לנו דו"ח, אז מבחינתנו לא הוכיחו לנו שבוצע כיול!

המלצה נוספת - לבדוק טוב טוב את הבדיקות שהתבצעו למכשיר ולהשוות למה שכתוב בספר הכיול (ספר ההדרכה למכייל המכשיר שגם אותו חובה להראות לנו). כל סטיה קלה מהבדיקות מהווה עילה לביטול הדו"ח.

קושיה נוספת שהקשתי היתה - מה ימנע משוטר למלא דו"ח לפני המשמרת כאילו כייל את המכשיר ובפועל לא התבצע הכיול?
לשאלה הזו, כבר לא הייתה למכרי תשובה מעבר ל- "חס וחלילה! זה אסור באיסור חמור!". אשרי המאמין.

והכי חשוב - לסתום את הפה! לא לברבר באוזני השוטר על דו"חות וכיולים. לקבל את הדו"ח עם פני "אכלתי אותה" ולא לתת לשוטר סיבה לא להיות נינוח! שלא יתחיל לחשוב על איך הוא חוזר לתחנה ו"משלים" את דו"ח הכיול.

לסיכום אני חוזר ומדגיש: כל האמור לעיל נאמר לי off the record מזיכרון ולא כציטוט מספר חוקים. לי עצמי אין מושג אם מה שנאמר לי נכון בכל מאת האחוזים, אבל אני מעריך שהוא נכון לפחות ברובו.
שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.גזגז24/04/2006 18:46:50
מעולה. להדפיס ולדחוף לארנק!!!!!!
2.רואידבר נוסף24/04/2006 19:57:58
לא ניתן להפעיל ממל"ז בגשם ובכביש רטוב (ע"פ הוראות ההפעלה שלו) מכיון שהמים שניתזים מהגלגלים עפים במהירות רבה יותר ממהירות נסיעת הרכב, דבר שיכול להוביל לתוצאה שגויה.
3.d600"אסור באיסור חמור"27/04/2006 20:36:08
יופי שמילוי דו"ח כיול מבלי לבצע אותו בפועל הוא אסור באיסור חמור, אבל (מידע ודאי) זה מה ששוטרי ארצנו הנחמדים עושים לרוב, ונגד זה אין מה לעשות. אדם מבקש דו"ח כיול, מקבל דו"ח מפוברק ובזה נגמר הסיפור. הלא כן?
4.ninja"פרייר חייך"09/09/2006 11:45:25
1. תמיד יש איזה "פרייר" שקיבל מתנה ליום הולדת רכב ספורט אין לך מה לדאוג, מקסימום יתפסו את הפרייר. והדבר השני הוא לבעלי האופנועי ספורט, במידה ואתם מגיעים למהירות העולה מ265 קמ"ש, אז המצלמה לא מצליחה לתפוס את המספר באופנוע ולכן אתם זוכתם
5.IGGEY25/12/2006 09:48:15
הגיע הזמן לומר את האמת שהמשטרה בארץ היא חבורה של חכמים על קטנים . ומושחתת בצורה שלא תיאמן כך שאל תנסו אפילו לצפות מהם לאיזו הגינות חוקית . ותרו מראש .


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים