מוטו GP: מירוץ מס' 7 - קטלוניה, ספרד

19/06/2006 16:21:06

הרבה אקשן ודרמה ליוו את המירוץ הספרדי בקטלוניה. כולם מהסוג הגרוע

עמיר שבתאי

התקווה והציפיה למירוץ הקטלוני היו גבוהים מאד. הסבב הקטלוני רווי אמוציות בדרך כלל בקטגוריה הגבוהה, ואילו עתה היה צפוי הר הגעש הקטלוני לגעוש לחלוטין עם הצטרפותו של דני פדרוסה לקטגוריה. דני אמנם קבע את הזמן ה-11 בטיבו בהקפות הדירוג, אך הילד הקטלוני כבר הוכיח בקריירת ה- 250 שלו שהוא מסוגל להגיע מאמצע השדה ולנצח את המירוץ, ואפילו בקריירת המוטו GP הקצרצרה שלו, הוכיח דני כי הוא מסוגל לשחזר את היכולת שלו מהקטגוריה הקטנה יותר. 

סטה ג'יברנאו אמנם ספרדי טהור, אבל הוא לא זוכה כיום למעמד האליל לו זכה בעונות 2003 2004 במדי הונדה. אם לא יפסיק סטה את ההצטעצעות והתירוצים שלו אחרי כל מירוץ, סביר להניח שזו תהיה עונתו האחרונה של הספרדי - לפחות במדי קבוצה של אחד משלושת היצרנים המובילים. סטה אמנם קבע פעמיים את שיא המסלול בשנתיים הקודמות, אבל נראה שסטה איבד את התיאבון למירוצים, ושהוא מתייאש מהר מדי. אחרת לא היתה שום סיבה שקייסי סטונר יעקוף אותו לפני מספר מירוצים בקלות כזו, מבלי מענה ממי שהיה יריב מרכזי של רוסי בעבר הקרוב, ומחזיק פעמיים בתואר סגן אלוף העולם. יכול כאמור להיות, שזו עונתו האחרונה של סטה בגרנד פרי.

ניקי היידן כנראה זכה כבר למקום של כבוד בהונדה, גם אם לעולם לא ינצח שוב מירוץ. רציני מתמיד, נטל על עצמו היידן את תפקיד הפיתוח של אופנוע השנה הבאה, ועם מהירות עקבית ופודיומים רצופים בכל מירוצי העונה, ינסה ניקי לנצח סוף סוף במסלול הספרדי המהיר והאהוב עליו. לוריס קפירוסי ינסה לנצח שוב סוף סוף, ולשחזר את ההישג במירוץ הראשון של העונה. 

רוסי הגיע למירוץ חדור מוטיבציה מחודשת לאחר הניצחון במירוץ האיטלקי לפני שבועיים, ולאחר הדומיננטיות שהפגין במירוץ בצרפת בו הושבת לו האופנוע. נראה שרוסי חוזר לעצמו ולשליטה חסרת המיצרים שלו במוטו GP, ועם האופנוע שכולל שילדה מעונת 2005 (ימאהה לא מודים בכך רשמית וגם לא יעשו כן לעולם), ינסה ולה לנצח גם את המירוץ הסמי ביתי שלו בספרד. עושה צרות צפוי נוסף הוא טוני אליאס המקומי, שהוכיח בעבר כי כשהקהל נותן לו בראש, הוא מוציא מעצמו את המעט שגורם להבדל בין רוכב מרכז שדה, לרוכב מהדרג הקדמי.

אז התקווה למירוץ מותח היתה רבה, ואכן לא היו חסרות דרמות במירוץ הספרדי, אך לצערנו, כולן מהסוג האסוני הגרוע.

כמעט שנה אחרי הסבב האנגלי, מתחיל רוסי את המירוץ מעמדת הפול. סטונר עף אל הפניה הראשונה ומגיע לשם ראשון, אחריו רוסי, היידן ונאקאנו. לכל הרוכבים פתיחה מצויינת, וכולם מצטופפים זה לצד זה על הבלמים בכניסה לפניה הראשונה. התנגשות בין שני רוכבי דוקאטי, סטה ג'יברנאו ולוריס קפירוסי, גורמת לגלגל הקדמי של סטה להיתקע במקום, והאופנוע הופך את סטה קדימה ומתחיל להתגלגל על האף. לוריס קפירוסי מוזז ימינה אחרי המגע עם סטה, פוגע במלאנדרי שצמוד אליו, ושניהם עפים קדימה. האופנוע של מלאנדרי פוגע באופנוע של פדרוסה מאחור, ודני נאבק ליישר את האופנוע כדי לא ליפול, ולוקח אתו את הופקינס שצמוד אליו בקו החיצוני אל החול שבצד המסלול ומתרסק מיד. הופקינס מצליח להאט את האופנוע על החולות, ומפיל אותו שניה לפני שהאופנוע פוגע בכריות האויר שבקצה המסלול כדי לא לגרום לו נזק מיותר. רנדי דה פונייה מאחור לא יכול להיכנס אל הפניה בשל האופנועים המחליקים על הקרקע, ויוצא אף הוא אל החולות, מחליק, ורץ מיד לעזור לרוכבים השרועים על הקרקע. האירוע מסתיים עם עצם בריח שבורה, זעזוע מוח קל ועוד שבר קטן יותר בכתף עצמה לסטה ג'יברנאו, שרירי בטן פגועים לקפירוסי, זעזוע מוח ועצם בריח שיצאה ממקומה למלאנדרי. השניים הושארו יום נוסף (יום ב') בבית החולים הספרדי להשגחה ולווידוא שלא נגרם שום נזק פנימי או דימומים פנימיים, ושוחררו ביום ב' לביתם. הזינוק השני אחרי 22 דקות מצא מירוץ די משעמם. סטונר שוב פרץ קדימה, אחריו הופקינס, היידן ורוברטס. רוסי לא מצליח לפתוח היטב, ומגיע אל הפניה הראשונה שישי בלבד. כבר בישורת הראשונה עוקף היידן את הופקינס אל הפניה הראשונה, ורוסי כבר עובר למקום הרביעי. שתי הקפות מאוחר יותר עוקף רוסי גם את רוברטס, ושלוש הקפות מאוחר יותר (6) עוקף גם את הופקינס ומתחיל להתיישב על היידן. עונש של 10 שניות מוכרז לשיניה נאקאנו שהחליף אופנוע לפני הזינוק, ולא זינק מירכתי הגריד כבתקנות החוקה. נאקאנו אינו שועה לסימונים של המרשלים, ומאוחר יותר מושעה החוצה מהמירוץ עם דגל שחור.

דני פדרוסה מאחור מתחיל כמצופה את מסע העקיפות שלו, כשהוא מגיע תוך שש הקפות אל המקום השביעי. רוסי מצליח לעקוף את היידן, ורנדי דה פונייה משלים יום שחור לירוקים כשהוא מחליק החוצה. רוסי עוקף את סטונר עם מהירות עודפת של 5 קמ"ש בקצה הישורת, כנראה עקב בלימה מאוחרת יותר (324 ו-319 קמ"ש), ועולה בתחילת ההקפה השמינית להוביל את המירוץ. פדרוסה קובע את זמן ההקפה המהיר ביותר ועובר למיקום החמישי, ואילו סטונר שמנסה להידבק לרוסי ככל הניתן, מחליק החוצה אחרי שהוא ממוסס את קצה כתף הצמיג. מאוחר יותר סיפר רוסי שהיתה במירוץ בעיה של ממש עם הצמיגים שהתמוססו עקב העליה הדרמטית של טמפרטורת האספלט. 

טוני אליאס מחליק החוצה גם הוא מהמיקום השישי, ואילו פדרוסה מתיישב על הזנב של רוברטס, ומיד מחליק החוצה בפניה מספר 1. דני עוד מנסה לשוב למירוץ, אך פגיעה בבלמים שולחת אותו נטול נקודות אל הפיטס. ללא ספק יום שחור לרוכבים הספרדים. רק 11 אופנועים נשארו במסלול נכון לרגע זה, לאחר ש- 19 אופנועים זינקו בזינוק הראשון.

שני המובילים, רוסי והיידן, פותחים פער של 5.4 שנ' על שאר השדה, כשרוברטס והיידן לבד בדבוקה השניה, רחוקים 7 שניות מאדוארדס שמוקם חמישי לאחר שתי הנפילות של הספרדים. בהקפה ה-18 מצליח הופקינס, אשר עדיף מרוברטס על הבלמים, לעקוף את קני ג'וניור, ונראה שרוברטס נשאר מאחור בכוונה ולומד את הופקינס כשהוא צמוד אליו עם מהירויות פניה עדיפות, וסומך בנוסף על כח המנוע העדיף של ה-KR מונע ההונדה כדי שיחלץ אותו מצרות. 

שתי הקפות לסיום מוריד רוסי את הרזרבה שלו שאף פעם לא נגמרת לאספלט הספרדי המדמם, ופותח פער של כמעט שלוש שניות על היידן. רוברטס מאחור עוקף את הופקינס ופותח פער של יותר משניה, מעניק ל-KR ולאבא רוברטס את המתנה השניה הטובה ביותר ליום האב: פודיום ראשון אי פעם לאופנוע מייצור עצמי (המתנה הראשונה היא כמובן ניצחון) של קני סיניור. רוסי חוזר לשגרת הנצחונות, היידן שני, והופקינס מסיים רביעי את המירוץ. רוסי מקטין את הפער בטבלה ל-29 נקודות בלבד על היידן המוביל, וחוזר להיות המועמד הבכיר לתואר האלוף גם ב-2006.

קטלוניה - תוצאות המירוץ

1 Valentino Rossi (ITA) Camel Yamaha 41'31.237
2 Nicky Hayden (USA) Repsol Honda +4.509
3 Kenny Roberts JR (USA) Team Roberts, +9.174
4 John Hopkins (USA) Rizla Suzuki +13.465
5 Colin Edwards (USA) Camel Yamaha +22.548
6 Chris Vermeulen (AUS) Rizla Suzuki +25.198
7 Makoto Tamada (JPN) Konica Minolta Honda +30.622
8 Carlos Checa (SPA) Tech 3 Yamaha +31.277
9 James Ellison (GBR) Tech 3 Yamaha +59.203
10 Alex Hofmann (GER) Pramac d'Antin +1'14.062
11 Jose Luis Cardoso (SPA) Pramac d'Antin

טבלת האליפות

Nicky Hayden (USA) 119
Loris Capirossi (ITA) 99
Valentino Rossi (ITA) 90
Marco Melandri (ITA) 89
Dani Pedrosa (SPA) 86


 

בשל מחיקת תוצאות המירוץ מהחדשות, הועברו תגובות הגולשים למאמר זה

שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.גזגז20/06/2006 12:03:28
מה קרה שהעלתם את הסקירה כל כך מאוחר? לא מתאים.
2.d60020/06/2006 12:07:02
מחכים בקוצר רוח לסיקורים הכי יפים ברשת (שלכם כמובן)... וכל אלו שהתלוננו פעם שעברה על זה שלוקח לכם יום שלם- כנסו עכשיו לאתרים שהוציאו דיווחים שעה אחרי המירוץ, תשוו מחר עם "בייקס" ואל תשכחו לשלוח תגובות התנצלות למערכת...
3.NumroUnoקני רוברטס20/06/2006 12:07:50
אמרתי את זה פעם ואגיד את זה שוב קני רוברט ג'וניור הוא כישרון מבוזבז תראו מה עשה המעבר של סטה (הפלצן) להונדה בזמנו, מרוכב שני בקבוצת סוזוקי לסגן אלוף עולם. לא לשכוח שמדובר באלוף עולם (שנת 2000). תנו לקני הונדה רישמי ודברים יראו אחרת.
4.צחי20/06/2006 12:08:43
מסכים עם D600 גם אני מחכה לסיקור שלכם האחריפ פחות טובים


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים