מוטו GP: מירוץ מס' 17 - ולנסיה, ספרד - היידן אלוף

29/10/2006 21:08:01

עמיר שבתאי

את המירוץ הזה היה לי קשה מראש לראות. קוראי הותיקים יודעים שאני אוהד של היידן, ומצד שני אוהד באותה המידה של רוסי. אז איך אפשר, כשדווקא שני הרוכבים האהודים עליך ביותר נערכים לדו קרב ראש בראש על הכתר, התואר והתהילה, להיות נינוח אל מול המרקע.

הסקירה הזו לא תהיה סקירה ככל הסקירות, ואני מקווה שלא תתאכזבו. את המירוץ הזה אפשר לסכם בקלילות כי פשוט לא היה שם הרבה. כמה נפילות של רוכבים לא משמעותיים לתמונת האליפות או למירוץ, ועוד כמה קטעים איזוטריים.

אז מה כן היה שם? היתה שם חברות שנולדה מתוך משבר – זו של פדרוסה והיידן. פדרוסה פתח טוב מהיידן ישירות אל המיקום השני כשהיידן שני מיקומים מאחור, וכשהיידן הגיע אליו, סימן לו פדרוסה עם הרגל ופתח לו את המעבר אל המיקום השלישי. שם גם נשאר היידן עד לסיומו של המירוץ. פדרוסה עוד שמר פרק זמן קצר על הזנב של היידן כמה שיכול היה, עד שנעקף על ידי קפירוסי.

היה לנו את רוסי. האיש והאגדה כבר לא אלוף עולם. רצף של תקלות לאורך כל העונה, ושתי אלפיות שניה מפורטוגל, מנעו ממנו את התואר. רוסי פתח גרוע לאחר חימום נוראי בבוקר, והאופנוע פשוט לא נשמע לו. ניקי היידן שפתח את המירוץ מאחורי רוסי, לא העריך נכונה את האיטיות שהימאהה התחיל בה את המירוץ, ושני המתמודדים התנגשו כשהיידן חושב שיש מרווח מקדימה, אך פגע בימאהה עם המרפק והכתף. רוסי הגיע שביעי אל הפניה השניה, ושם גם נשאר עד שהחליק אל מחוץ למסלול במהירות נמוכה מאד. רוסי, שהרגיש שהוא מאבד את הקדמי, חזר במהירות למצערת כדי להעביר מעט משקל אל הצמיג האחורי, אך הקדמי כבר התאבד ואיבד אחיזה, ופתיחת המצערת של רוסי גרמה רק לאופנוע להסתובב עוד מעט סביב צירו. רוסי הרים במהירות את האופנוע, חזר אל המירוץ אחרון מהמיקום ה-20, והגיע אל המיקום ה-13 בעזרת כמה החלקות והתרסקויות במהלך המירוץ, בהן גם אחת של כריס ורמיולן. זמני ההקפה של רוסי תאמו היטב את אלה של המובילים, ואין ספק שרוסי המשיך את המירוץ רק בתקווה לקטסטרופה נוספת של היידן. זו, לא קרתה. לאחר המירוץ אמר רוסי שהטעויות היו שלו, וש"היידן רוכב אדיר". 


רוסי לאחר המירוץ. העיניים אומרות הכל

והיה לנו כמובן את בייליס. בסקירה טרם המירוץ די זלזלתי באפשרות שהרוכב בן ה-37 יצליח להוות איום כלשהו במירוץ, והוי איך שיצאת טמבל. היו הרבה סיבות למה הוא לא יצליח: הגיל – 37, אופנוע מוטו GP שדורש הסתגלות מיוחדת בשל מכלולים ייחודיים כמו מע' בקרת משיכה, בלמי סיבי פחמן, כח מטורף עם משקל קליל, היגוי, האצה אחרת, צמיגי ברידג'סטון שצורכים הסתגלות ובקיצור, אופנוע שלא עולים עליו ומנצחים מירוץ. בייליס עשה בדיוק את זה, ועל כן מוכרז שמו כאליל. הייתי צריך לתת יותר קרדיט לשתי העונות ב-2003/4 בהן רכב על הדזמוסדייצ'י, ואתם יודעים מה? נחמד לי שטעיתי. קפירוסי מצידו ניסה להיצמד לבייליס ושמר על מרחק בטוח, אך שתי הקפות לסיום החליט שבייליס מהיר מדי, ונשאר במקום השני.

היידן, שלחץ את שני רוכבי הדוקאטי מאחור, הבין בסופו של דבר בשליש האחרון של המירוץ שרוסי כבר לא יגיח מאחור, והוריד את הקצב. 4 שניות מאחור, נלחמו מלאנדרי, פדרוסה וסטונר על המקום הרביעי עד שישי, וזה היה פחות או יותר המקום היחיד שהתרחש בו מירוץ של ממש עם עקיפות מעטות, אך מסמרות שיער – במיוחד מצידו של פדרוסה.

והיה לנו רגע אחד מרגש: הרגע בו רוסי תפס את ידו של היידן מאחור כדי לברך אותו. הראש של היידן נפל, פשוט כמשמעו, לכיוון מיכל הדלק, עד שהתאושש והחזיר לחיצת יד אמיצה לרוכב הגדול מכולם. 

ורגע: עוד אחד. היו לנו שתי אלפיות שניה שבגללן הפסיד רוסי את התואר. אותן שתי אלפיות שניה בהן ניצח את רוסי טוני אליאס במירוץ הקודם. אם היה רוסי מנצח את המירוץ בפורטוגל ולא מפסיד אותו לאליאס, רוסי והיידן היו מסיימים את העונה עם אותו מספר נקודות, והתואר היה הולך לרוסי בשל מספר נצחונות עדיף: 5 של רוסי, לעומת 2 בלבד של היידן.

וזהו. רוסי, בהחלקה קלה וכלל לא אופיינית, השליך את התואר אל ידיו של היידן. במירוץ היום שבה להתערב יד גורל הנאחס של רוסי, לאחר שהאמנו כולנו שהיא כבר נעלמה לאחר המירוצים האחרונים. רוסי כבר לא אלוף העולם, צריך להתרגל לזה. מקווה שזה יקרה לי עד שאשב לכתוב את סיכום העונה.
שליחת כתבה לחבר
תגובות גולשים    הוספת תגובה חדשה
1.פיטראחלה סקירה29/10/2006 22:14:12
שלום לכולם, אמנם נעלמתי מהכתיבה אך אני בהחלט קורא את המתרחש בעולם הדו"ג בכלל והמוטו GP בפרט. תודה עמיר על הקריאה המהנה במהלך כל העונה... נצפה לעונה הבאה.
2.זיו30/10/2006 00:09:50
אמיר, תודה על עונת סקירות מעולה! מצפים לסיכום העונה.
3.אליאבתודה עמיר30/10/2006 03:56:26
על סקירה מדהימה לעונה מדהימה!
4.צחיאליאס נאחס30/10/2006 09:28:17
האיליאס הזה זה חתיכת נאחס לרוסי גם הפיל אותו בתחילת העונה וגם בסיום לקח את התואר


by xol | רשת מתנות מקוריות | דומיין עברי | משחקים וקונסולות | לוח קטנועים ואופנועים